Tečaj je sestavljen iz splošnega dela in dodatnega dela tečaja za posamezno kategorijo. Spoznamo se s prometnimi pravili, prometno signalizacijo in osnovami prometne etike. Tečaj traja 24 pedagoških ur in se organizira tako, da usposabljanje za posameznega kandidata traja največ 4 pedagoške ure dnevno in največ 20 pedagoških ur v sedmih zaporednih dneh. Pedagoška ura traja 45 minut.
Za prvo pomoč so v sklopu območnih enot Rdečega križa Slovenije organizirani tečaji, ki trajajo 10 šolskih ur (45 min). Predavanja prve pomoči niso obvezna, vendar so priporočljiva. Opravljena prva pomoč je trajna in je ni potrebno obnavljati. Obvezno je potrebno opraviti izpit, ki ga izvajajo območne enote Rdečega križa Slovenije.
Zdravniško spričevalo izda pooblaščena zdravstvena organizacija oziroma pooblaščeni zasebni zdravnik na podlagi pregleda osebe in vpogleda v zdravstveno dokumentacijo izbranega osebnega zdravnika.
Veljavnost opravljenega pregleda je 3 leta, razen če zdravnik določi manj. Pregled opravite v katerikoli Medicini dela, prometa in športa.
Ko izpolnite prve tri korake ( vrstni red ni pomemben) se na upravni enoti prijavite na teoretični del vozniškega izpita. Za prijavo na upravni enoti potrebujete evidenčni karton vožnje, zdravniško spričevalo, kartico prve pomoči ter osebni dokument. Izpit vam velja 3 leta.
Po uspešno opravljenem teoretičnem delu izpita, kontaktirate izbranega učitelja vožnje in se dogovorita za praktičen del vožnje.
Programom usposabljanja predpisuje 20 učnih ur za B kategorijo. Praktični del usposabljanja se deli na tri učne stopnje. V enem dnevu lahko šola vožnje usposablja posameznega kandidata največ štiri učne ure. Na prvi in drugi učni stopnji se kandidat lahko usposablja skupno največ tri učne ure na tretji učni stopnji pa skupno največ štiri učne ure.
Po opravljenem programu praktičnega programa vožnje se na Upravni enoti prijavite na izpitno vožnjo. Ta poteka pred komisijo izpitnega centra. Pogoji za pristop k opravljanju izpitne vožnje so uspešno opravljen predpisan program vožnje, dosežen starostni pogoj za posamezno kategorijo in veljaven osebni dokument ter veljavno zdravniško spričevalo. Izpitna vožnja traja eno šolsko uro.
Čestitke! Po uspešno opravljeni izpitni vožnji pridobite status voznika začetnika ( v primeru prve pridobitve vozniškega izpita)., ki traja najmanj 2 leti, ali pa tudi do dopolnjene starosti 21 let. Po poteku 6 mesecev, oz. v obdobju statusa mladega voznika mora vsak voznik/ca opraviti še dodatno usposabljanje (trening varne vožnje za mlade voznike).